Dedektör Nedir ?

Dedektör Nedir ?

Dedektör Nedir?

Yer altına gönderdiği sinyallerle değerli olarak nitelendirilen maddeleri dalgalar şeklinde sinyallerden geri bildirim alan cihazlara dedektör denir. Dedektörler genelde toprak altına elektromanyetik sinyaller iletir, bu sinyallerden gelen verileri kullanıcısına değer olarak gösterir.

 

Genelde defineciler, yer altı araştırması yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Dedektör türlerine göre arama amaçları farklıdır. Kullanacağınız cihaz türleri arama isteğinize göre farklılık gösterir. Altın aramak isteyen bir kişi metal dedektörü kullanmalı iken, farklı elementler arayan kişiler başka türlerde cihazlar kullanması gerekir.

 

Dedektör Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

  • Genelde lilyum pil ve batarya ile kullanılır.
  • Metal Dedektörler elektronik yapıya sahiptir. Toprak altına gönderdiği sinyallerin geri dönüşü ile metal olup olmadığı bilgisini verirler.
  • Yüksek gerilime sahip ortamlarda genelde bozulabilirler, yanlış sinyaller gösterebilir. Genelde yüksek gerilim hatlarının yoğun olduğu bölgelerde kullanılmaması uygun görülür.
  • Arama derinliğine göre türleri vardır. Başlıklar büyüdükçe arama derinliği artar.
  • Bazı dedektörler sadece metal olduğunu gösterirken, ayrışım özelliğine sahip olanlarıda vardır. (Örnek: Altın, Gümüş, Bronz madenlerini ayrı, ayrı gösterirler)
  • Markalarına ve fiyatlarına göre kaliteleri değişir. Dünya geneli kabul gören dedektörleri Gümüş Dedektör’de bulabilirsiniz.
  • Derin aramalarda aranan ürünün genişliğine (hacmine) göre derinlik artar. Örne: Bilezik ile 80×80 boyutundaki tepsinin arama deriliği farklıdır.
  • Detaylı araştırmalar yaparken cihazların özelliklerine göre bölge, hava şartları, arazi yapısı başarı sağlamak için önemli etkenlerdir. Bazı dedektörler yağışlı ortamda bozulurken, bazıları su altında dahi arama yapabilmektedir.

 

İyi Dedektör Nasıldır?

 

En iyi dedektör taribi diye birşey yoktur. Gerçekten işinize yarayan dedektör en iyisidir. Bir defineci A markasından memnun iken, diğer B markasını tercih etmektedir. Sizin kullanım amacınıza uygun dedektörü seçtiğiniz sizi başarıya götürür. Definecilerin en büyük yaptığı hatalar şudur: “Cihazı tanımadan arama yapmak” İyi bir definecilerden gelen yorumlara dikkat ettiğimizde bize bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu işe yeni başlayanlar genelde cihazlarını iyice tanımamakta ve cihaz özelliklerini, arazi yapısını, ne aradığını tam olarak bilmediklerinden dolayı başarısızlığa uğramaktadırlar. Başarılı biri cihazı ile bütünleşir, ne aradığını bilir. Arazi yapısını iyi tanır. Dedektörler hakkında böyle bir görüş vardır.

Dedektör Listemizi Görmek için https://www.dedektorvadisi.com/urun-kategori/2-el-dedektorler-ikinci-el-cihazlar/ tıklayın

 

Leave a Reply

Copyright © 2021 | Aktekke Mahallesi horuzoğlu Sk kütükcüoğlu apt altı No 8/C Kastamonu Merkez 05424955464 |