Tek Para Dedektörleri ( Tektek) vlf Dedektör

Tek Para Dedektörleri ( Tektek) vlf Dedektör

Tek Para Dedektörleri ( Tektek) vlf Dedektör

LVF açılım olarak: Genel halk dilinde Valf sistem, tektekçi denilmektedir. Profesyonel açılımı olarak Khz sistemi güçlü verene arama yüzeysel metal algılama ve ayrım yapan dedektörlere verilen addır. İki çeşit dedektörlerin çalışma prensibi vardır. Vlf ne işe yarar? Pi Pulse ve Pi VLF olarak çalışır. Pulse derin aramalarda ayrımı pek takılmadan usta dedektörcüler tarafından kullanılırken, VLF dedektör genelde bu işe yeni başlayan ve ayrıma önem verenler tarafından kullanılmaktadır.

 

VLF Nasıl Çalışır?

Bu dedektörler yüksek sallama ile ancak metalleri ayır ettiği gözlemlenmektedir. Yeni çıkan teknolojik ürünlerde ise zamanla bu sallama oranı düşürülmüştür. VLF yeni nesil cihazların başarı oranları daha yüksektir.

Çalışma Prensipleri:

  1. Bağlantı elemanları verici bobinler üzerinden bir elektrik akışı oluşturur.
  2. Bu oluşum bobinlerin çevresinde manyetik bir alan oluşmasına sebep olur.
  3. Akımların oluşturduğu manyetik alanlar metaller üstünde Eddy Akımları diye bahsettiğimiz ileticiye ters yönde akım sağlar.
  4. Ana bobin (alıcı) akımları anlamlı hale getirir
  5. Ana bobim (alıcı) gelen iletileri alıcı devreye büyüterek sese ve görüntüye dönüştürü verir.

VLF’ler genelde çap olarak 50 cm i aşmaz. 2 Bobinden meydana gelir. Birisi alıcı iken diğer bobin vericidir. Bobinler genelde ince bakır tellere sarılı şekilde yapılmıştır. Alıcı, verici bobinler hassas şekilde sabitlenir.

Leave a Reply

Copyright © 2021 | Aktekke Mahallesi horuzoğlu Sk kütükcüoğlu apt altı No 8/C Kastamonu Merkez 05424955464 |